O mně a mém focení

Jmenuji se Jan Weber. Honza, chcete-li. Za chvíli mi bude padesát. Pocházím z Plzně a nakonec jsem zakotvil v Chlumčanech. Což je od Plzně, coby kamenem dohodil.

Jak dlouho fotím? Focení se věnuji skoro 40 let. Začínal jsem s malým kinofilnovým přístrojem a s černobílými filmy. Postupně jsem se naučit filmy a fotografie vyvolávat a trávil jsem víkendy v terénu a všechny večery jsem trávil ve sklepě v temné komoře. Občas rád vzpomínám na ty doby, kdy člověk opravdu přemýšlel, než zmáčknul spoušť, protože film se 36 obrázky stál celé moje měsíční kapesné, o vývojce a ustalovači nemluvě. A to čekání - než bude dofocený celý film, pak než bude vyvolaný. A pak nadšení, když se po vytažení z vývojnice na mokrém pásu ukázaly nějaké obrázky. A nebo také zklamání, když se neukázaly.

Svůj první "digitál" jsem si pořídil v roce 2002. Umožnil mi fotit kdykoliv a cokoliv bez ohledu na množství. Časem jsem pořídil fotoaparát s lepší optikou a nakonec jsem skončil u digitálních zrcadlovek. Vím, že je dnes trendem fotit vše mobilem. A uznávám, že se z nich pořízené fotografie publikují snadno a hned. Ale kvalitní optika je kvalitní optika a žádný mobil ji nenahradí. O rychlosti ostření, možnostech práce s hloubkou ostrosti a citlivostí snímacího čipu nemluvě.

Čím fotím? Na začátku fotografické kariéry je důležité si vybrat značku a s ní souvidející ekosystém. Já jsem zvolil Nikon a disponuji dvěma zrcadlovkami a několika obejktivy s ohniskovými vzdálenostmi od 10 do 300mm, včetně vysokosvětelného potrétního. K této základní výbavě patří také několik systémových blesků a s nimi související stativy, deštníky, difuzory a podobně. Pro produktovou fotografii jsem vybaven prosvětlovacím stolem, fotostanem a různými rekvizitami pro focení drobných předmětů a bílým a zeleným plátnem a stativy, které používám při focení velkých produktů, jako jsou kompresory, stavební míchačky a podobná větší zařízení. Jsem vybavený i automatickou spouští pro focení časosběrných snímků.

Fotím profesionálně? Záleží na tom, jak se to bere. Postupem času se mé obrázky začaly líbit kromě rodiny i kamarádům a kamarádům kamarádů. A protože mě focení opravdu baví a není pro mne denní rutinou, rád plním jejich fotografická přání. Dávám si záležet na tom, aby moje fotky byly kvalitně řemeslně zpracované, ale zároveň i originální. Snažím se hleat zajímavá prostředí, zajímavé pohledy, zajímavé následné zpracování. Focení není hlavní zdroj mé obživy. Myslím, že pokud by byl, stalo by se rutinou a časem bych pravděpodobně rezignoval právě na tu invenci a hledání zajímavých podnětů. Takže fotím řekněme poloprofesionálně.

Vzdělávám se? Samozřejmě! Kromě studia odborné literatury se účastním i různých tematických kurzů, většinou v Institutu digitální fotografie (IDIF) a také samozřejmě navštěvuji různé workshopy.

Budu rád, pokud svými snímky potěším i vás. A budu ještě raději, jestliže se na mě obrátíte i s vaším fotografickým projektem.


Kontaktní údaje

Jan Weber

Nové Sídliště 346
334 42 Chlumčany

tel.: +420 724 323 766

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

JaWeber - 724 323 766 - honza@fotoweber.cz

Orientační ceník

Svatby, firemní akce, plesy

8.000,- až 15.000,-

Exteriéry

2.000,- až 5.000,-

Produkty

750,- / hod.

Doprava

10,- / km v rámci celé ČR

Každé focení je jiné a v jiném rozsahu, neboli individuální cena na základě individuální dohody.  

Všechny ceny vč. DPH

Kontakt

Jan Weber

Nové Sídliště 346
334 42 Chlumčany

tel.: 724 323 766

e-mail: honza@fotoweber.cz

QR kód

Moji vizitku si můžete zobrazit, nebo uložit do telefonu načtením QR kódu:

Jan Weber - 724 323 766 - honza@fotoweber.cz